lärare

Telefonnummer och mailadress till skolans lärare och instruktörer

Utbildningsfrågor

  • Kirsi Östberg

    ​Rektor & syv
    0155-26 48 02, 072-143 20 28
    kirsi.ostberg@oknaskolan.se
  • Alf Denninger

    ​Utbildningsledare
    0155-26 48 03, 070-609 10 08
    alf.denninger@oknaskolan.se
  • Ulrica Backman

    Yrkesintroduktion & gymnasiesärskola
    Socialsamordnare
    072-529 35 53, 0155-26 48 04
    ulrica.backman@oknaskolan.se

Kärnämnen

  • Mervi Junger-Karlsson

    Bibliotekarie
    Tisdag-torsdag
    0155-26 48 33
    mervi.junger@oknaskolan.se
  • Rosie Kjerrman

    Kärnämneslärare
    0155-264814
    rosie.kjerrman@oknaskolan.se
  • Per Jogfors

    Kärnämneslärare
    0155-26 48 29
    per.jogfors@oknaskolan.se
  • Marja Jänkäla

    Kärnämneslärare
    0155-264813
    ​marja.jankala@oknaskolan.se
  • Blaise Watson

    Kärnämneslärare
    0155-26 48 13
    blaise.watson@oknaskolan.se
  • Anders Holmström

    Biologilärare
    0155-264819
    anders.holmstrom@oknaskolan.se

Odling/Maskin

  • Simon Wancke

    Samordnare
    0155-26 48 15, 076-117 09 64
    simon.wancke@oknaskolan.se
  • Anders Eriksson

    Tekniklärare
    0155-264830
    anders.eriksson@oknaskolan.se
  • Mats Tobiasson

    Odlingslärare
    0155-264829
    mats.tobiasson@oknaskolan.se
  • Henrik Lindström

    Lärare
    0155-26 48 29
    henrik.lindstrom@oknaskolan.se
  • Andreas Andersson

    Instruktör
    0155-26 48 32, 076-743 60 99
    andreas.andersson@oknaskolan.se
  • Ylva Landerholm

    Trädgårdslärare
    0155-26 48 06
    ylva.landerholm@oknaskolan.se
  • Malin Celander

    Trädgårdslärare
    0155-26 48 06
    malin.celander@oknaskolan.se
  • Cecilia Lundgren

    Trädgårdsmästare Ökna och Nynäs
    0155-264827, 072-147 77 06
    cecilia.lundgren@oknaskolan.se
  • Ulrik Pettersson

    0155-26 48 27
    ulrik.pettersson@oknaskolan.se
  • Jan-Erik Sjöberg

    076-133 04 42
    jan-åke.sjoberg@oknaskolan.se
  • Svante Johansson

    Nynäs lantbruk
    070-260 58 83
    svante.johansson@oknaskolan.se
  • Björn Johansson

    ​Nynäs lantbruk
    070-334 90 37
    bjorn.johansson@oknaskolan.se
  • Christoffer Smidheda

    Trädgård
    0155-26 48 27, 072-147 77 06
    christoffer.smidheda@oknaskolan.se

Djur/Stall

  • Eva Forsén

    Husdjurslärare
    0155-264847 
    eva.forsen@oknaskolan.se
  • Kristina Pettersson

    Djurvårdslärare, skolans veterinär (tjänstledig)
    0155-264847
    kristina.pettersson@oknaskolan.se
  • Johanna Fornander

    Instruktör Djur
    076-804 91 39
    johanna.fornander@oknaskolan.se
  • Ann Eriksson

    Instruktör Djur
    076-804 91 39
    ann.eriksson@oknaskolan.se

  • Pia Lejonstål

    Föreståndare hunddagis, instruktör
    0155-264828
    pia.lejonstal@oknaskolan.se
  • Helena Carlsson

    Instruktör ​lantbruk
    0155-26 48 18, 070-460 20 35
    helena.carlsson@oknaskolan.se
  • Susanne Sjöberg

    Instruktör lantbruk
    0155-26 48 18, 070-494 13 82
    susanne.sjoberg@oknaskolan.se
  • Jonas Andersson

    Instruktör ladugården
    0155-26 48 18
    jonas.andersson@oknaskolan.se
  • Roland Holmström

    Lärare hästhållning
    0155-264847
    roland.holmstrom@oknaskolan.se
  • Elin Bouvin

    Instruktör
    ​070-385 89 59
    elin.bouvin@oknaskolan.se
  • Emelie Lindgren

    Instruktör
    ​070-385 89 59
    emelie.lindgren@oknaskolan.se

Skog & upplevelser

  • Kenneth Schulze

    Samordnare, gymnasielärare
    0155-264809, 072-143 35 48
    kenneth.schulze@oknaskolan.se
  • Stephan Gäfvert

    Samordnare Nynäs naturreservat, gymnasielärare, 
    0155-26 48 09, 0​72-529 50 44                            
    stephan.gafvert@oknaskolan.se
  • Staffan Möller-Pedersen

    Viltmästare, JV-instruktör
    0155-264809
    staffan.pedersen@oknaskolan.se
  • Jim Forsberg

    JV-instuktör (tjänstledig)
    072-72 61 277
    jim.forsberg@oknaskolan.se
  • Göran Strand

    Skogslärare
    0155-264809
    goran.strand@oknaskolan.se
  • Viktor Persson

    JV-instuktör
    072-72 61 277, 0155-26 48 32
    viktor.persson@oknaskolan.se